The citizens of the Republic of Poland acquitted. They blocked the departure from the Sejm in 2016see more video »

Citizens of the Republic of Poland acquitted for protest to the Sejm

Photo: tvn24

|
Video: tvn24
Obywatele RP blokowali wyjazd z Sejmu. Zostali uniewinnieni

Sąd pierwszej instancji uniewinnił we wtorek wszystkich 13 działaczy Obywateli RP, którzy w grudniu 2016 roku protestowali przed Sejmem i w ten sposób mieli uniemożliwiać wyjazd politykom z budynku parlamentu. – Panowie nie zrobili nic złego. Uczestniczyli w proteście, który był protestem spontanicznym, korzystali ze swoich konstytucyjnych praw – podkreślał po ogłoszeniu wyroku pełnomocnik Obywateli RP, mecenas Jarosław Kaczyński.

W nocy z 16 na 17 grudnia 2016 roku kilka tysięcy osób protestowało na ulicy Wiejskiej między innymi przeciwko ograniczeniu swobody dziennikarzy na terenie Sejmu. Doszło wówczas do przepychanek z policją. Protestujący siadali na ulicy i próbowali uniemożliwić politykom partii rządzącej wyjazd z terenu parlamentu.

Działaczy oskarżono w dwóch sprawach. Jedna z nich dotyczyła właśnie blokowania drogi publicznej, na której siadali.

Druga to udział w zgromadzeniu po jego rozwiązaniu. Oskarżeni przekonują, że było to zgromadzenie spontaniczne, którego nikt nie zawiązywał ani nie rozwiązywał. Według policji manifestujący byli wzywani do rozejścia się i tym poleceniom się nie podporządkowali.

Wyrok sądu

According to the judge, the charges could not be a violation of participation in the meeting despite the dissolution, because – in his opinion – the decision of the chief of the capital police to dissolve the congregation had no legal value. The judge pointed out that such a decision should contain basic elements, such as justification and earlier warnings about the possibility of a solution.

– The guilty have started to benefit from the law that the constitution guarantees them. Trudno zrozumieć działania polegające na ograniczeniu im tego prawa – podkreślał na sali sądowej sędzia Łukasz Biliński.

Nie było również mowy o blokowaniu dróg wokół Sejmu, bo – jak wskazywał sędzia – na czas protestu zostały one wyłączone z ruchu przez policję.

– Nie było żadnej próby wyjazdu, więc nie można stwierdzić, żeby obwinieni utrudniali ruch jakiegokolwiek pojazdu, bo żaden pojazd w tym czasie nie wyjeżdżał z terenu Sejmu w tym miejscu. Mając to na uwadze sąd przyjął, że zachowania wszystkich obwinionych nie zrealizowały znamion zarzuconych im czynów zabronionych – uzasadniał wyrok.

"Wyrok ze wszech miar sprawiedliwy"

– Dzisiejszy wyrok jest ze wszech miar sprawiedliwy i oczekiwany przez moich klientów i wszystkich obwinionych w tej sprawie – ocenił po ogłoszeniu wyroku pełnomocnik Obywateli RP, mecenas Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że "panowie nie zrobili nic złego, uczestniczyli w proteście, który był protestem spontanicznym". – Korzystali ze swoich konstytucyjnych praw – zaznaczył adwokat.

watch

Mecenas Kaczyński po ogłoszeniu wyroku" width="640" height="360" class=" lazy lazy-with-fallback

Video: tvn24 Mecenas Kaczyński po ogłoszeniu wyroku

Sejmowy kryzys

Impulsem do zdarzeń z nocy z 16 na 17 grudnia 2016 roku były planowane zmiany w zasadach obecności dziennikarzy w parlamencie. Na początku głosowań nad projektem budżetu na 2017 roku w Sejmie

posłowie PO zwrócili się do marszałka Marka Kuchcińskiego o informację na temat planowanych ograniczeń pracy dziennikarzy. Zabierali głos, postulując rezygnację z planowanych zmian.

Marszałek odpowiadał posłom, że ich wnioski nie dotyczą przedmiotu obrad Sejmu.

Następnie Kuchciński wykluczył z obrad posła Michała Szczerbę (PO), co sprawiło, że posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, a później także fotel marszałka. Wtedy obrady przeniesiono do Sali Kolumnowej i dokończono głosowania bez udziału posłów opozycji, którzy zwracali uwagę, że uniemożliwiono im wzięcie udziału w posiedzeniu w Sali Kolumnowej. W związku z wydarzeniami w Sejmie wieczorem przed budynkiem parlamentu zaczęli się zbierać zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, partii Razem i Obywateli RP.

Author: ads // now
/
Źródło: tvn24.pl, PAP


Source link

Leave a Reply