The KRS team advised 12 candidates for the SN Disciplinary Chambersee more video »

Secret vote for candidates for the disciplinary chamber.

Foto: PAP/Jakub Kamiński

|
Video: facts TVN
KRS wybiera sędziów Sądu Najwyższego szybciej niż planowano (Materiał "Faktów" TVN, 22.08.18)

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchujący kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego rekomendował 12 spośród nich. W czwartek około godziny 17 przedstawiciele zespołu zakończyli przedstawiać rekomendacje podczas plenarnego posiedzenia KRS. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła, że głosowanie nad kandydaturami do Izby Dyscyplinarnej SN będzie niejawne.

Decyzję w sprawie kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, odnośnie których wniosek o powołanie trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, musi podjąć cała nowa KRS. Posiedzenie Rady poświęcone wyłonieniu kandydatur do czterech izb SN zaplanowane jest do wtorku.

Głosowanie niejawne

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła, że głosowanie nad kandydaturami do Izby Dyscyplinarnej SN będzie niejawne.

Za jawnym głosowaniem opowiedział się wiceprzewodniczący rady Wiesław Johann. Za utajnieniem głosowania opowiedziały się: Teresa Kurcyusz-Furmanik i Ewa Łąpińska. Do ich stanowiska przychylił się przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

– Przychylam się do poglądu, że głosowanie niejawne zapewnia poczucie wolności i braku nacisków również ze strony opinii publicznej – powiedział Mazur, zauważając, że "jawność też ma swoje granice". Podkreślił, że głosowanie może zostać utajnione na życzenie dowolnego członka KRS i wniosek o głosowanie niejawne nie jest poddawany pod głosowanie.

Sędzia Johann za jawnym głosowaniem

Do jawnego głosowania nad kandydaturami przekonywał przedstawiciel prezydenta Wiesław Johann, który wyraził przekonanie, że "jawność życia publicznego jest czymś absolutnie nadrzędnym".

– Głosowanie niejawne może stworzyć odczucie, że KRS pragnie przeprowadzić to głosowanie poza społeczną kontrolą – powiedział.

Jak dodał Johann, kontrola społeczna "to niezwykle ważny instrument, szczególnie dzisiaj, kiedy reforma wymiaru sprawiedliwości jest bardzo ostro krytykowana, wiadomo przez jakie środowiska". Przypomniał, że 17 wrzenia Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) ma zdecydować o członkostwie KRS w tej organizacji. – Nie chciałbym, abyśmy dolewali oliwy do ognia – dodał Johann.

44 wakaty w Sądzie Najwyższym

Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziowskich w Sądzie Najwyższym – do objęcia są łącznie 44 wakaty, w tym 16 w Izbie Dyscyplinarnej. Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło pierwotnie 100 kandydatur, niektóre zostały później wycofane. Nie wszyscy kandydaci przyszli na wysłuchania. Łącznie zespół ten wysłuchał – jak podało Biuro KRS – 63 osoby.

Pozytywne rekomendacje

Pozytywną rekomendację zespołu uzyskali: prok. Małgorzata Bednarek, prok. Jarosław Duś, dr hab. Jan Majchrowski, sędzia Piotr Niedzielak, radca prawny Tomasz Przesławski, prok. Adam Roch, radca prawny Adam Tomczyński, radca prawna Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, prok. Ryszard Witkowski, prok. Jacek Wygoda, sędzia Konrad Wytrykowski, prok. Paweł Zubert.

W tym tygodniu od poniedziałku do środy cztery zespoły nowej KRS przeprowadziły wysłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Każdy z zespołów wysłuchiwał kandydatów do innej z izb SN. W skład zespołu wysłuchującego kandydatury do Izby Dyscyplinarnej wchodzili następujący członkowie Rady: sędziowie Dariusz Drajewicz, Rafał Puchalski, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz i poseł Stanisław Piotrowicz (PiS).

Dotąd były sprawy dyscyplinarne bez Izby Dyscyplinarnej

Izba Dyscyplinarna ma być sądem dyscyplinarnym pierwszej i drugiej instancji dla sędziów Sądu Najwyższego. Będzie też instancją odwoławczą w sprawach sędziów sądów powszechnych (rejonowych, okręgowych i apelacyjnych). Sędziów sądów powszechnych w pierwszej instancji sądzić będą sądy apelacyjne.

Powołanie osobnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest istotną zmianą w wewnętrznym sądownictwie dyscyplinarnym dla sędziów i innych prawników. Wcześniej kasacje w sprawach dyscyplinarnych trafiały do Izby Karnej Sądu Najwyższego, gdzie wyznaczano składy orzekające w sprawach sędziów i innych prawników, którym zarzucono złamanie prawa lub zasad etyki zawodowej.

Pod rządami nowych przepisów szesnastu sędziów tej nowej izby Sądu Najwyższego będzie zajmować się tylko i wyłącznie sprawami dyscyplinarnymi swoich kolegów po fachu oraz innych prawników. Oskarżać w tych sprawach będą nie tylko zwykli rzecznicy dyscyplinarni zawodów prawniczych. Nadzwyczajnych rzeczników dyscyplinarnych będą mogli wyznaczać przedstawiciele władzy wykonawczej, czyli politycy – prezydent RP i – w drugiej kolejności minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Izba Dyscyplinarna będzie mogła sądzić zaocznie. Nowe przepisy umożliwiają jej prowadzenie procesów pod nieobecność obwinionych, nawet gdy będzie to nieobecność usprawiedliwiona.

CZYTAJ WIĘCEJ O IZBIE DYSCYPLINARNEJ >>>

Source: tvn24 Kompetencje Izby Dyscyplinarnej SN

Autor: kb//kg
/
Source: TVN24, PAP

Zespół nowej KRS zarekomendował 
12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej" width="640" height="360" class=" lazy lazy-with-fallback

Odtwórz: Zespół nowej KRS zarekomendował
12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej

Zespół Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchujący kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego rekomendował 12 spośród nich….
read more »

Chmury idą nad Polskę. Deszcz i burze, a w weekend ochłodzenie" width="640" height="360" class=" lazy lazy-with-fallback

Prognoza pogody na pięć dni. Jeszcze w piątek miejscami będzie upalnie, temperatura może osiągnąć 32 stopnie Celsjusza. Od…
read more »

Spółka MBF Group podpisała list intencyjny ze spółką Turbo Projekt, która jest właścicielem praw wizerunkowych piłkarza…
read more »

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych powinien zostać rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń rządu -…
read more »

Członkini nowej KRS: pośpiech nie jest nadzwyczajny, pracujemy w lepszym tempie" width="640" height="180" class=" lazy lazy-with-fallback

Odtwórz: Członkini nowej KRS: pośpiech nie jest nadzwyczajny, pracujemy w lepszym tempie

– Jeśli uznajemy, że możemy współpracować w lepszym tempie, to właśnie robimy – stwierdziła członkini nowej KRS sędzia Teresa…
read more »

Zdecydowana większość bocianów opuściła już Polskę. W tym roku stało się to dwa tygodnie wcześniej, niż zwykle. Trudno…
read more »

Unia Europejska wprowadza zakaz sprzedaży żarówek halogenowych. Chce, aby zastąpiły je bardziej energooszczędne żarówki…
read more »

Poseł Marek Jakubiak będzie kandydatem ruchu Kukiz'15 w jesiennych wyborach na prezydenta Warszawy – poinformował w czwartek…
read more »

Upały uśpiły naszą czujność przed kleszczami. Ale zagrożenie nie zniknęło" width="640" height="180" class=" lazy lazy-with-fallback

Upalna i sucha aura, jaka dominowała w ostatnich tygodniach, nie sprzyja kleszczom. W takich warunkach jest ich wyraźnie mniej,…
read more »


Source link

Leave a Reply