Tygodnik Powszechny: Sabina Lucyna Zalewska plagiarism scientific worksee more video »

Foto: Jakub Szymczuk/Gość Niedzielny/Forum

|
Video: tvn24
Kandydatura Zalewskiej wzbudzała kontrowesje już w lipcu (nagranie archiwalne)

Sabina Lucyna Zalewska to kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Tuż po ogłoszeniu tej kandydatury kontrowersje wzbudziły niektóre jej poglądy. Jak pisze teraz "Tygodnik Powszechny", publikacje naukowe, w których się znalazły, to plagiaty.

Po wakacjach Sejm zajmie się wyborem nowego Rzecznika Praw Dziecka. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło na to stanowisko Sabinę Lucynę Zalewską.

Po ogłoszeniu tej kandydatury kontrowersje wzbudziły niektóre poglądy Zalewskiej. Na Twitterze fragmenty jej publikacji "Pomiędzy prawami dziecka a pajdokracją. Refleksja nad Kartą Praw Dziecka" przywołała psycholog Dorota Zawadzka. Zalewska pisała w artykule krytycznie między innymi o instytucji RPO, inicjatywach takich jak Sejm Dzieci i Młodzieży czy zakazie stosowania kar cielesnych.

Teraz "Tygodnik Powszechny" zarzuca Zalewskiej, że zbudowała swój dorobek naukowy na kradzieży wartości intelektualnej. Jak wyjaśnia autorka artykułu Anna Golus, gdy pierwsza wersja tekstu o kandydatce PiS trafiła do redakcji, korektor "Tygodnika" Grzegorz Bogdał zauważył, że "obszerny fragment tekstu 'Pomiędzy prawami dziecka a pajdokracją' pokrywa się z zamieszczoną w internecie publikacją autorstwa Wandy Papugowej".

Golus pisze, że Zalewska swoje publikacje zawdzięcza kradzieży wartości intelektualnej co najmniej kilku autorów. "Wiedziony rzetelnością i dociekliwością, Bogdał przeczytał też artykuł Zalewskiej pod tytułem 'Asystencja jako szczególny dialog wychowawcy i wychowanka w pedagogice księdza Jana Bosko' i znalazł w nim mnóstwo fragmentów skopiowanych z tekstów autorstwa księdza Kazimierza Misiaszka, księdza Zenona Klawikowskiego, Janusza Leśniewskiego i księdza Jarosława Wąsowicza" – czytamy.

Golus podaje także, że Zalewska czerpała nie tylko z publikacji naukowych, ale również tekstów z portali Bryk oraz Ściąga (łącznie z błędami językowymi). W jednym wypadku publikacja Zalewskiej licząca 10,5 strony zawiera 10 stron plagiatu – czytamy.

Źródło: Jakub Szymczuk/Gość Niedzielny/Forum Sabina Zalewska

Faworytka do objęcia stanowiska

Według informacji przekazanych przez Centrum Informacyjne Sejmu Zalewska jest psychologiem rodziny, pedagogiem społecznym i mediatorem rodzinnym. Aktywnie współpracuje z dziećmi i rodzinami, zajmuje się także wsparciem dzieci wykluczonych. Posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Na co dzień pracuje w Katedrze Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wśród jej zainteresowań naukowych znajdują się między innymi pedagogika i psychologia rodziny, pedagogika przedszkolna i psychologia rozwojowa.

Oprócz Zalewskiej o stanowisko Rzecznika Praw Dziecka starają się również Ewa Jarosz, zgłoszona przez posłów Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów oraz Paweł Kukiz-Szczuciński, wysunięty przez posłów Kukiz’15 i kilku innych, między innymi niezrzeszonych.

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Autor: jt//kg
/
Źródło: Tygodnik Powszechny, tvn24.pl

Jeśli będziemy mieć do czynienia z mądrymi parlamentami, to one będą robić to mądrze – mówił w "Faktach po Faktach" Jan Rokita, komentator TVN24 BiS i były poseł PO.
see more »

Dlaczego, wbrew procedurom, powstały kopie nagrania z paralizatora? ("Facts" TVN)
see more »

Zakład Ubezpieczeń Społecznych o 5,2 miliarda złotych zmniejszy tegoroczną dotację budżetową do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
read more »

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku potwierdził obecność nieumundurowanych policjantów.
see more »

Polski rząd planuje wprowadzić exit tax, czyli podatek od wyprowadzki wcześniej niż zakłada to unijna dyrektywa.
read more »

W całej Polsce mogą zostać wydane alerty przed burzami z gradem.
read more »

Maszyna rosyjskich linii lotniczych Red Wings zapaliła się niedługo po starcie.
see more »

Dziennikarze chcieli poznać polską politykę imigracyjną. ("Facts" TVN)
see more »

W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ryszard Schnepf i Łukasz Pawłowski.
see more »

Czy słupki w centrum miasta to w kampanii zabójczy temat? Czy strefa zamknięta dla samochodów może zamknąć drogę do zwycięstwa? W każdym mieście parkowanie to wyzwanie, ale w Warszawie to także wyzwanie polityczne. Jak idzie komunikacja z wyborcami w sprawie komunikacji?
see more »

To dla mnie absolutny skandal, co się dzieje z tempem prac w Krajowej Radzie Sądownictwa – ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 konstytucjonalista Marcin Matczak.
see more »

Sędziów do nowej izby powoła prezydent spośród kandydatów, którzy uzyskają pozytywną rekomendację KRS.
see more »

W "Tak jest" poseł Karol Rabenda (Porozumienie) i Cezary Tomczyk (PO). Dyskusję w programie zdominowała kwestia sądownictwa i wyboru członków Sądu Najwyższego przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
see more »

Mieli przez cztery lata na ruchliwych drogach brać łapówki od kierowców.
see more »

Informuje agencja Reutera, powołując się na dwóch "wysokich rangą przedstawicieli rządu" w Kabulu.
see more »

W Holandii pociągi kursują około 5500 razy dziennie, a zanieczyszczenie nie rośnie. See TOTERAZ.

Polska Rada Biznesu odnosi się do zapowiadanych zmian w systemie podatkowym.
read more »

Pracodawcy chcą zmian w zatrudnianiu cudzoziemców" width="142" height="80" class=" lazy lazy-with-fallback
Nowe paszporty coraz bliżej" width="142" height="80" class=" lazy lazy-with-fallback
Brytyjczycy mogą mieć kłopot ze znalezieniem pracowników" width="142" height="80" class=" lazy lazy-with-fallback

Berliński dziennik "Tageszeitung" nazwał "polskim obozem" Trawniki, pisząc o wydaleniu z USA do Niemiec 95-letniego byłego strażnika.
see more »

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy porozumiała się co do rozejmu, jaki ma zostać zaprowadzony na czas rozpoczęcia roku szkolnego. Rozejm ma zacząć obowiązywać od 29 sierpnia – poinformowała w środę Daria Olifer, przedstawicielka byłego prezydenta Ukrainy, Leonida Kuczmy.
see more »

NATO odpowiada Putinowi" width="142" height="80" class=" lazy lazy-with-fallback
Trump o Cohenie" width="142" height="80" class=" lazy lazy-with-fallback
Gorzkie pożegnania rozdzielonych rodzin" width="142" height="80" class=" lazy lazy-with-fallback

Powoli letnie okno dobiega końca, wielu znanych piłkarzy ciągle liczy na transfer.
see more »

Nie milkną echa głośnego wywiadu Roberta Lewandowskiego dla tygodnika "Sport Bild". – Musi zdać sobie sprawę, że nie strzela goli sam. Ma do pomocy kolegów z drużyny – zaznaczył obrońca Bayernu Joshua Kimmich.
see more »

Od nowego roku szkolnego wybrane amerykańskie szkoły rozpoczną czterodniowy plan zajęć. Chcą w ten sposób zaoszczędzić pieniądze na pensje nauczycieli i transport. See TOTERAZ.

Północnokoreańska gimnastyczka Kim Su Jong podczas Igrzysk azjatyckich w Dżakarcie. (Mast Irham/EPA/PAP)
read more »


Source link

Leave a Reply