Originálny pamätník Ursinymu postavili rovno pri domeUctili si ho. Nezabudnuteľnému hudobníkovi Dežovi Ursinymu pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín odhalili v bratislavskej Dúbravke pamätník.

Stojí pred bytovkou, v ktorej býval, neďaleko parku, kde sa prechádzal so svojím psom Havranom.Pamätník s názvom Listovanie vznikol dvadsaťtri rokov po smrti legendárneho hudobníka na Fedákovej ulici. Na kovových stránkach sú informácie o ňom, ako aj výber z textov jeho skladieb, z ktorých väčšinu napísal básnik Ivan Štrpka. Inštalovaný je v blízkosti bytu, v ktorom spevák žil od roku 1976 a aj souk v máji 1995.


NOVÝ PAMÄTNÍK: Otvoriť galériu

Pri príležitosti odhalenia pamätníka sa konal koncert s názvom Spomienka na Deža. Počas neho vystúpila aj skupina Definitívum, v ktorej hrával, jeho syn Jakub s kapelou, Szidi Tobias či Oskar Rózsa. "Dežo bol ako cibuľa, ktorá má mnoho šupiek. Pod vrchnou vrstvou neprívetivosti sa skrýval človek s veľkým srdcom a charizmou. V zlých chvíľach bol skutočne zlý a na druhý deň na pozval na pivo, "prezradil Marcel Daniš zo skupiny Definitívum.

Dežo Ursiny

(* 4. október 1947 – † 2. máj 1995)

– Bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ a spevák

– Spolu s M. Vargom a P. Hammelom your považovaný za zakladateľa

modernej slovenskej rockovej hudby

– V dokumentárnej filmovej tvorbe sa uplatnil ako režisér, dramaturge a scenárista

– V roku 1989 mu diagnostikovali rakovinu jazyka

– Zomrel 2. mája 1995 vo svojom byte v Bratislave-Dúbravke


Source link