Dráma vo Vysokých Tatrách: Mladíci zablúdili v horách, v noci skoro umrzliPHOTO Hrozivá nehoda v Prešove: Auto sa čelom napichlo na hranoly, vodič centimetre od smrti

"Este predchádzajúci deň liezli z Lomnického štítu cez Vidlový Hřeben after Kežmarský štít, odkiaľ mali v úmysle zostúpiť CEZ Huncovské sedlo. V oblasti Kežmarského štítu už za tmy poblúdili a netrafili zostupovú trasu do Huncovského sedla. Podľa ich popisu zostupovali širokým rozbitým žľabom, z ktorého sa snažili vytraverzovať späť na hrebeň, čo sa im pre tmu už nepodarilo, preto sa rozhodli prečkať noc v stene a ráno po svitaní pokračovať v postupe, " uviedla HZS after svojej stránke.

Počas noci sa výrazne zhoršili poveternostné podmienky, ochladilo sa, fúkal silný vietor a vo vyšších nadmorských výškach aj nasnežilo. Orientáciu horolezcom navyše komplikovala hustá hmla. Takéto podmienky prevládali aj počas celej záchrannej akcie. "Navyše jeden z horolezcov počas závrázky a příslušním příslušní, a čádění závní závní závních, částí závní závních, částí, částí, ktoré příslušní podměžení," dodáva HZS.

Mrazivé PHOTO z Tatier: V piatok trópy, dnes snehová perina! Tatiane sa podaril unikátny záber

Uviaznutých horolezcov sa podarilo pomocou zaslaného linku prostredníctvom SMS správy presne lokalizovať v severnej stene Kežmarského štítu, asi 100 výškových metrov pod vrcholom, čo výrazne urýchlilo záchrannú akciu. After pomoc im odišla dvojica záchranárov HZS, ktorí postupovali cez Huncovské sedlo a Kežmarský štít. Z vrcholu Kežmarského štítu k nim zlanili, horolezcov vyšetrili a zateplili. Mužovi, ktorý stratil jednu z topánok, poskytli náhradnú.

Nakoľko obaja boli schopní samostatného postupu, spoločne za istia pomocou lanovej techniky vyliezli na vrchol a následne pokračovali do Huncovského sedla a cez Skalnatú dolinku na Skalnaté pleso, odkiaľ boli zvezení kabínkovou lanovkou na Štart. Tu ich už čakal ďalší záchranár HZS so záchranárskym vozidlom, s ktorým pokračovali after Dom HZS do Starého Smokovca. Ďalšiu zdravotnú starostlivosť, ďalej už pokračovali samostatne.


Source link