Macedónske referendum o zmene názvu krajiny neprešloVolič vchádza do volebnej miestnosti počas referenda.
Photo: TASR / AP

Macedonsky premier Zoran Zaev označil nedeľňajšie referendum o zmene názvu tejto postjuhoslovanskej republiky after "Republika Severné Macedonsko" v nedeľu večer v Skopje za úspech. Učinil tak napriek tomu, že sa do plebiscitu nezapojila nadpolovičná väčšina občanov.

"Obrovská väčšina" hlasovala, ako povedal bez ďalších podrobností, za členstvo krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii (EÚ). Teraz by sa "toto želanie malo realizovať v praxi v politickej aktivite parlamentu", citovala Zaeva tlačová agentúra DPA.

Predseda macedónskej vlády súčasne avizoval, že v prípade odmietavého postoja opozície sa v Macedonsku uskutočnia predčasné parlamentné voľby. "Povedim ďalej túto krajinu a Macedonsko sa stane členom NATO a EÚ," dodal.

Zaev sa zrejme pokúsi o hlasovanie v zákonodarnom zbore, kde však naposledy hlasovalo za dohodu s Gréckom o zmene názvu krajiny iba 69 zo 120 poslancov, pričom potrebná je dvojtretinová podpora – teda najmenej hlasy 80 zákonodarcov. Opozícia nový názov strictne odmieta s tým, že by znamenal poškodenie národnej identity Macedonska.

<! –

-1 komentárov

->


Source link