Projektant mosta v Janove varoval v roku 1979 pred hrozbou korózieZrútený most Morandi v Janove
Photo: Luca Zennaro / ANSA via AP

Taliansky stavebný inžinier Riccardo Morandi, projektant mosta v Janove, pri ktorého zrútení tento týždeň zahynulo 43 ľudí, pred štyrmi desaťročiami upozornil, že táto stavba si bude vyžadovať neustálu údržbu, aby sa odstránila korózia vzhľadom na účinky morského vzduchu a znečistenia.

Štátna televízia RAI odvysielala v nedeľu úryvky so správy, ktorú Morandi napísal v roku 1979, teda 12 rokov po tom, ako v Janove odovzdali do prevádzky most nesúci jeho meno, informuje agentúra AP

Morandi uviedol, že v tom čase už existovala "dobre známa strata povrchovej chemickej odolnosti betonu" v dôsledku morského vzduchu v prístavnom meste a znečisťujúcich látok z neďalekej oceliarne. Ľ nap nap naplastlast slo slo slo slo slo slo je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je je kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor kor [[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[neskôrmožnozaniekoľkorokovbudepotrebnéuchýliťsakošetreniupozostávajúcehozodstráneniavšetkýchstôtpokorózii"

Časť diaľničného mosta Ponte Morandi v Janove sa v utorok 14. augusta krátko predpoludním zrútila počas prudkej búrky, pričom zo 45-metrovej výšky spadlo aj viac než 30 osobných i nákladných vozidiel.

Oficiálny počet obetí stanovili talianske úrady v nedeľu na 43 mŕtvych. Medzi poslednými menami pridanými na zoznam obetí bola trojčlenná taliansko-jamajská rodina vrátane deväťročného dievčatka. Ťažko poškodený vra ich vozidla objavili v troskách mosta v noci na sobotu

Príčina nešťastia je predmetom vyšetrovania. Tím odborníkov ustanovený ministerstvom dopravy vykonal v nedeľu predbežnú inšpekciu po tom, ako záchranári ukončili pátranie po nezvestných. Vedúci tímu Roberto Ferrazza uviedol, že na základe tejto obhliadky musia preskúmaС- cely rad možných príčin.

Spravodajský magazín Espresso v nedeľu priniesol správu o tom, že Ferrazza bol jedným z inžinierov, ktorí vedeli o pokročilej korozii mostnej podpory, ktorá sa prepadla. Zúčastnil sa totiž 1. februára na stretnutí expertov zstvnostva dopravy a firmy, ktorá má na starosti opravu mostov.

Zápis so stretnutia, after ktorom you Ferrazzov podpis, odporúča spevnenie podpôr vzhľadom after "trend degradácie". V apríli otvorili tender after tento project 20 miliónov eur, uviedli talianske médiá.

Stavební inžinieri tvrdia, že už dlho panovali obavy z neobvyklého riešenia v podobe nosných lán obalených betnom, ktoré Morandi použil pri viacerých svojich mostoch namiesto obvyklejších oceľových lán, píše AP.

<! –

-1 komentárov

->


Source link

Leave a Reply