Svet smúti za politickým velikánom: After Annana spomínajú Merkelová, Obama aj PutinGhanský prezident Nana Akufo-Addo vyzdvihol v sobotu zosnulého bývalého generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana ako vynikajúceho Dipomata, ktorý svojej rodnej západoafrickej krajine priniesol dobré meno i nesmiernu hrdosť.

Akufo-Addo uviedol, že správa o úmrtí "jedného z našich najvýznamnejších krajanov" zarmútila celú Ghanu. Na počesť Annana nariadil spustiť na týždeň ghanské vlajky na pol žrde po celej krajine i na diplomatických zastupiteľstvách v zahraničí.

Annan, ktorý bol aj držiteľom Nobelovej ceny mieru, sommer v sobotu v skorých ranných hodinách v nemocnici vo švajčiarskom Berne vo veku 80

"Je mi útechou … že och sokjom spánku," napísal Akufo-Addo na sociálnej sieti po tom, ako hovoril s Annanovou manželkou Nane.


 Kofi Annan

Zdroj: SITA / Martial Trezzini, Keystone via AP, File

Ghanský exprezident John Dramani Mahama uviedol, že "Kofi Annan žil dobre a zasadzoval sa za svetový ant, bezpečnosť a udržateľný rozvoj vo veľmi náročných časoch ". "Hrdý syn Ghany a Afriky," citovala ho agentúra Reuters

"Táto správa bola veľkým šokom," povedal ďalší bývalý prezident John Kufuor pre-agentúru AP. Annan podľa neho stále navštevoval Ghanu asi trikrát za rok a ak odtiaľ dostal nejaku pozvánku, branch ju prijal.

So zármutkom reagovali after smrť prvého černošského Afričana, ktorý sa stal najvyšším predstaviteľom svetovej organizácie, ľudia po celom kontinente, píše AP. 19659005]


 Kofi Annan a Jiang

Zdroj: SITA / Hitone Saka / Pool via AP, FILE

"Sme otrasení," uviedla vo vyhlásení Nadácia Nelsona Mandelu. "Africa a svet prišli o mimoriadneho človeka." Sústrasť prejavili africkí lídri vrátane kenského prezidenta Uhura Kenyattu a juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu.

Nigérijčanka Amina Mohammedová, Súčasná námestníčka generálneho tajomníka OSN vyzdvihla Annana za to, že "dal nádej tým, ktorých hlasy nepočuť" a označila ho za "môjho priateľa, môjho hrdinu a moju inšpiráciu" .

Bývalý juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu označil úmrtie Annana za [19659003] "neočakávanú a hroznú stratu" . Annan podľa neho "reprezentoval náš kontinent a svet s obrovskou láskavosťou, integritou a úrovňou" . Tutu dodal, že zaňho "veľmi ďakujeme Bohu" .

Smútok so smrti bývalého šéfa OSN vyjadrili aj európski lídri, ktorí ocenili jeho pokojné, no rázne vodcovstvo.


 Kofi Annan

Zdroj: SITA / AP Photo / Charlie Neibergall, File

Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že Annan bol inšpiráciou pre ňu i mnohých iných vzhľadom na "svoje myšlienky, pevné presvedčenie a, v neposlednom rade, charizmu ". Annan podľa nej formoval svetovú organizáciu "ako sotva niekto pred ním, pričom vedel, ako podnietiť nadšenie, najmä u mladých ľudí" . Bol to "pozoruhodný štátnik v službe svetového spoločenstva" citovala kancelárku agentúra DPA

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že "nikdy nezabudneme na jeho pokojný a rozhodný pohľad ani na jeho silu v zápasoch ".

" Bol titanom medzi svetovými štátnikmi, ktorý videl, čo je zlé, a napravil to, " vyhlásil britský expremier Gordon Brown. Jeho predchodca Tony Blair označil Annana za priateľa, ktorého naposledy videl len pred niekoľkými týždňami.

Predseda Európskej comission Jean-Claude Juncker vo vyhlásení napísal, že smúti za "úmrtím môjho starého priateľa a inšpirácie" . Dodal, že "najväčšie uznanie, aké môžeme prejaviť Kofimu Annanovi, you udržaС" jeho odkaz a ducha nažive. "

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg after Twitteri uviedol, že Annanova "vľúdnosť by nikdy nemala byť omylom považovaná za slabosť" . "OSN a svet prišli o jedného so svojich gigantov," dodal.


 Kofi Annan a Vladimir

Zdroj: SITA / AP Photo / Alexander Zemlianichenko, File

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že bývalého generálneho tajomníka OSN obdivoval za múdrosť a odvahu, ako aj schopnosť robiС "vyvážené rozhodnutia i za tých najnepriaznivejších okolností. Vyzdvihol tiež mimoriadny význam Annanovho "osobného príspevku k budovaniu mierového potenciálu OSN a vyriešeniu radu regionálnych konfliktov" .

Exprezident USA Barack Obama pripomenul zásluhy niekdajšieho šéfa OSN. "Kofi Annan sphere diplomatom a ľudomilom, ktorý stelesňoval misiu Spojených národov branch, ako len málo iných ľudí," napísal vo vyhlásení s tým, že Annan sa nikdy neprestal usilovať o lepší svet.

Annanov nástupca na poste generálneho tajomníka OSN, juhokórejský diplomat Pan Ki-mun (2007-2016) uviedol, že na zosnulého sa nikdy nezabudne. "After Annana sa bude vždy spomínať s úctou pre jeho víziu a odvahu udržiavať zásady a ideu Spojených národov" .


Source link

Leave a Reply